اثر پیشگیرانه سیر بر تصلب شرایین به ظرفیت آن در کاهش محتوای چربی

اثر پیشگیرانه سیر بر معجون سیر و لیمو تصلب شرایین به ظرفیت آن در کاهش محتوای چربی در غشای شریانی نسبت داده شده است. آلیسین، اس-آلیل سیستئین موجود در عصاره سیر کهنه و دی آلیلدی سولفید موجود در روغن سیر ترکیبات فعالی هستند که مسئول اثر ضد آترواسکلروتیک هستند (Gebhardt and Beck, 1996 ▶; Yu-Yah and Liu, 2001 ▶).

فعالیت فیبرینولیتیک پلاسما در حیوانات، که در تغذیه با کلسترول کاهش می یافت، به طور قابل توجهی با تکمیل این رژیم غذایی با سیر افزایش یافت (میرهادی و همکاران، 1993 ▶).

چندین مطالعه انسانی بر روی فعالیت فیبرینولیتیک پلاسما نشان داده است که سیر فعالیت فیبرینولیتیک را در افراد سالم و همچنین در بیماران انفارکتوس حاد میوکارد افزایش می دهد (Bordia et al., 1998 ▶).

نشان داده شد که پیش تیمار با برای مسمومیت با وایتکس چه بخوریم سیر به طور قابل توجهی از تحرک داخل سلولی Ca2+، سنتز ترومبوکسان-A2 (یک تجمع کننده قوی پلاکتی) جلوگیری می کند و در برابر ترومبوسیتوپنی ناشی از کاربرد کلاژن یا آراشیدونات در خرگوش محافظت می کند.

سیر

این مشاهدات نشان می دهد که سیر ممکن است در پیشگیری از ترومبوز مفید باشد.

همچنین نشان داده شده است که سیر در تحقیقات انسانی از چسبندگی یا تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند.

نشان داده شده است گذاشتن چوب دارچین در کیف پول که عصاره سیر کهنه از اتصال پلاکت های فعال شده با ADP به فیبرینوژن بی حرکت جلوگیری می کند.

این نشان می دهد که عصاره سیر کهنه از تجمع پلاکتی از طریق مهار گیرنده GPIIb/IIIa و افزایش cAMP جلوگیری می کند (Allison et al., 2012 ▶).

علاوه بر این، گزارش شده است که سیر خطر ابتلا به بیماری های انسداد شریان محیطی، ویسکوزیته پلاسما و آنژین ناپایدار را کاهش می دهد و خاصیت ارتجاعی عروق خونی و پرفیوژن مویرگی را افزایش می دهد (Sumiyoshi and wargovich, 1990 ▶).

هفتاد و هشت بیمار مبتلا به بیماری انسداد شریان محیطی برای دریافت سیر یا دارونما به طور تصادفی انتخاب شدند. دوز سیر 400 میلی گرم پودر سیر استاندارد شده خوراکی دو بار در روز بود.

هم مردان و هم زنان 40 تا 75 ساله در این مطالعه وارد شدند.

پس از دوازده هفته درمان، مسافت پیاده روی بدون درد به طور مشابه چه دریافت سیر یا دارونما افزایش یافت. به طور مشابه، تفاوتی در تغییرات فشار خون، ضربان قلب و اختلاف فشار بین فشار مچ پا و بازویی وجود نداشت.

هیچ عارضه جانبی طریقه مصرف پودر هسته خرما شدیدی مشاهده نشد، اگرچه بیشتر افرادی که سیر مصرف می کردند (28%) نسبت به دارونما (12%) از بوی قابل توجه سیر شکایت داشتند.

این نشان می دهد که هر گونه بهبود در علائم بیماری انسداد شریان محیطی با سیر ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت و پیگیری نسبت به این مطالعه داشته باشد (Jepson et al., 2000 ▶).

 • منابع:
  1. Garlic: a review of potential therapeutic effects
 • تبلیغات: 
  1. هواپیمایی پر از پول در آسمان ترکیه
  2. توصیه در مورد روغن موتور مناسب
  3. کاربرد لوله در صنایع ساختمان سازی
  4. نوعی خیارشور که اعتیاد آور است

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.